X
Bli medlem
Till toppen

Surf: Highvalley Skateworlds projektledare

14 oktober, 2010 av admin

Vi presenterar Highvalley Skateworlds projektledare från projektbyrån anlitad av Staden. Han kunde egentligen har varit vilken projektledare som helst som av staden fått detta uppdrag att tillsammans med föreningens initiativtagare jobba fram parken, men han är vågsurfare precis som hela 32% av SSS medlemmar är.

Han heter Andreas Lhotsky och vågsurfar så ofta han kommer åt, både i Sverige och utomlands. De flesta möten inleds därför oftast med, ”hur var surfet i helgen då?”. De senaste året har han tillsammans föreningens Ants Neo, Johan Sandström och Tomas Wikström jobbat fram hur föreningens vision ska förverkligas som projekt, dvs strukturerat varenda detalj från skateboardsynpunkt till upphandling. I höst kommer vi antagligen se Andreas att tävla på Surf SM på Torö, så håll tummarna att han drar hem segern till Sub Surfers, eller åtminstone en bra placering som han så ofta får.

Se resten av bilderna från torsdagens surf session på väddö på Michaels Ugglas webbsida här

Subsurfaren Andreas Lhotsky på en skön våg på Väddö när han inte fixar med Highvalley Skateworld. Foto: Michael Uggla

  • Bli medlem nu!